Materská škola – Óvoda Kráľová nad Váhom 237, 925 91
Školský vzdelávací program
Hrou poznávame seba a svet
Dátum prerokovania ŠkVP v pedagogickej rade : 24.01.2017
Dátum prerokovania ŠkVP v rade školy: 02.03.2017
Vydaný dňa : 09.01.2017
Riaditeľka materskej školy: Martina Emberová
- Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania
Cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu kognitívnu, senzomotorickú a sociálno – emocionálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. S ohľadom na vývoj spoločnosti smerujeme od tradičnej školy k modernej s novými metódami výchovno – vzdelávacej práce.
V súčinnosti s podmienkami školy a jej profiláciou sme si stanovili nasledovné ciele:
- uľahčiť dieťaťu adaptáciu na prostredie materskej školy
- rozvíjať a podporovať zdravé sebavedomie a sebaistotu detí, rozvíjať a podporovať jedinečnosť detí
- rozvíjať a podporovať schopnosti detí kooperovať v skupine
- utvárať u detí základy environmentálneho myslenia, cítenia, vzťah k životnému prostrediu na základe praktických činností, experimentovania a zážitkového učenia
- motivovať deti k aktívnemu poznávaniu, povzbudzovať ich záujem poznávať nové veci a objavovať neznáme
- vytvárať vlastné predpoklady o situáciách a predmetoch a následne si ich overiť
- na elementárnej úrovni rozvíjať u detí vedomosti a pripravenosť ekologicky myslieť a konať, schopnosť šetrne zaobchádzať s prírodou a jej zdrojmi
- viesť deti k ochrane zdravia, rozvíjať návyky súvisiace so zdravým životným štýlom
- podporovať prirodzenú túžbu detí po pohybe prostredníctvom športových aktivít a pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu
- využívať digitálne technológie vo všetkých oblastiach učenia sa
- rozvíjať estetické cítenie, vnímanie a vlastnú tvorivú činnosť detí vhodnými podnetmi pohybovej, hudobnej, literárnej, dramatickej a výtvarnej podoby
- v edukačnom procese uplatňovať metódy predčitateľskej gramotnosti, rozvoj komunikačných a jazykových spôsobilostí a rozvoj jemnej motoriky
- zlepšovať grafomotorické zručnosti s dôrazom na správny úchop grafického materiálu
- pripraviť deti na vstup do ZŠ zo všetkých stránok – zámerne celostne rozvíjať osobnosť detí
- hravo, nenásilne a integrovane uskutočňovať osvojovanie štátneho jazyka v rámci všetkých denných aktivít
- vytvoriť priaznivú výchovno – vzdelávaciu klímu s dôrazom na rozvoj tvorivosti pred pamäťovým učením, v ktorej sa realizuje učenie hrou
• rozvíjanie elementárnych hudobných schopností a prebúdzanie trvalého pozitívneho
vzťahu k hudbe prostredníctvom speváckych činností, hudobno-pohybových činností,
inštrumentálnych činností a počúvania spevu a hudby.
- Stupeň vzdelania
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole, ktorý je podľa školského zákona povinný. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania.
Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku ( predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov ).
- Vlastné zameranie materskej školy
Pri tvorbe nášho ŠkVP sme vychádzali zo skutočnosti, že naša materská škola je situovaná v dedinskom prostredí medzi rodinnými domami, obklopená záhradami, poľami, v jej blízkosti sa nachádza park, les a rieka Váh. Súčasťou materskej školy je priestranný školský dvor plný zelene. Toto okolité prírodné prostredie je východiskom pre rozvíjanie poznatkov o prírode a umožňuje nám realizovať naše hlavné zameranie na environmentálnu výchovu a dosahovanie jej cieľov. Vychádzame z poznatkov, ktoré si deti prinášajú z bežného života.
V materskej škole pracujeme s interným projektom:„ Platanový list“, nakoľko v blízkom parku sa nachádzajú storočné platanové stromy, ktoré pozorujeme a využívame pri našich aktivitách.
Našou snahou je vytvoriť podnetné prostredie s dôrazom na rozvoj osobnosti dieťaťa z environmentálneho hľadiska zameraný na vedenie osobnosti k uvedomeniu si hodnoty prírodného prostredia, vnímania jeho krásy a jedinečnosti, k vedeniu k ochrane životného prostredia, k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania sa detí k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia. Ak prostredníctvom hier a aktivít naučíme deti pozornejšie sa dívať na prírodu a chápať jej vzájomné súvislosti, potom nebude treba neustále zdôrazňovať potrebu ochrany rastlín a živočíchov.
Naším mottom je: „ Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáci, potápať sa vo vode ako ryby.
Zostáva nám jediné, naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“
G. B. Shaw
Našim cieľom je rozvíjať osobnosť dieťaťa tak, že na elementárnej úrovni bude:
- chápať a hodnotiť vzťahy medzi ním a životným prostredím v jeho okolí,
- chápať potrebu ochrany životného prostredia vôbec,
- získavať pozitívne postoje k ochrane a tvorbe životného prostredia.
- Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
Dĺžka dochádzky je spravidla 1- 4 roky. Materská škola poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie s možnosťou poldennej dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- Učebné osnovy
Učebnými osnovami našej materskej školy sú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materskej škole.
Východiská plánovania
- výchovno – vzdelávacia činnosť je plánovaná týždenne, každá učiteľka si vypracúva plán pre svoju priamu výchovno – vzdelávaciu činnosť,
- plánovanie je rozdelené do tematických celkov, ktoré obsahujú jednotlivé témy,
- témy sa môžu vzájomne prelínať, nadväzovať na seba alebo si učiteľky môžu meniť ich poradie, k témam sú rozpracované východiská plánovania.
- pri plánovaní dopoludňajších vzdelávacích aktivít zohľadňujeme rozvrhnutie vzdelávacích oblastí na časový úsek jedného mesiaca podľa odporúčaného rozvrhnutia uvedeného v ŠVP,
- k plánovaniu výchovno vzdelávacej činnosti využívame metodický materiál vytvorený ŠPÚ“ Adaptácie výkonových štandardov.“
- pri plánovaní vychádzame zo špecifík dvojtriednej materskej školy, jej možností a prostredia v ktorom sa nachádza,
- jednotlivé aktivity a úlohy prispôsobujeme rôznej úrovni vývoja detí vo vekovo zmiešanej triede,
- využívame vzájomné učenie sa detí – neizolujeme od seba vekové skupiny
- učebné stratégie a metódy výchovo – vzdelávacej činnosti sú v plnej kompetencii každej učiteľky,
- v čase školských prázdnin, kedy sa deti zlučujú do jednej triedy sa výchovno – vzdelávacia činnosť realizuje v hrách a hrových či pohybových činnostiach.
Tematický celok
Témy
Doma a v materskej škole
Ja a moji kamaráti
Materská škola, milý dom
Kto sa o mňa stará v MŠ?
Bezpečne do školy
Jeseň v prírode
Jeseň v sade
Jeseň v záhrade
Jeseň na poli
Farby jesene
Rastieme zdravo
Moje telo
Ako funguje moje telo?
Zdravie a zdravý životný štýl
Zmyslami poznávame predmety okolo nás
Zimné sviatky
Sviatok sv. Mikuláša
Vianočné pečenie a zdobenie
Vianoce
Čo znamená kedy?
Týždeň má sedem dní
Ako ide rok
Zima je zimička
Ročné obdobie zima
Zvieratká v zime
Čas hudby a zábavy
Fašiangy
Z každého rožka troška
Hudobné nástroje
Planéta zem
Geometrické kráľovstvo( budem prvákom)
Remeslá a profesie
Marec mesiac knihy
Recyklujeme separujeme
Jar
Ročné obdobie jar – v jarnej záhrade
Jarné kvety
Čo sa mihlo v tráve
Veľkonočné sviatky
Úžitok zvierat- na farme
Kam patrím
Moja rodina
Moja mama
Moja obec/moja vlasť
Dopravné prostriedky
Týždeň detskej radosti
Leto
Život pri vode, na vode
Zvieratá iných krajín
Rozlúčka s MŠ
Hurá na prázdniny
- Vyučovací jazyk
Vyučovacím jazykom v materskej škole je štátny jazyk Slovenskej republiky slovenský jazyk a jazyk príslušnej národnostnej menšiny maďarský jazyk.
- Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Predškolské vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom 31.augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Predškolské vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak dovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku.
( predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov).
Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania odovzdá materská škola len tým deťom, ktorých rodičia o to písomne požiadajú.
Rozlúčková slávnosť prebieha v miestnom kultúrnom dome, na ktorej deti vystupujú s rozlúčkovým programom. Rozlúčkovej slávnosti sa zúčastňujú aj rodinní príslušníci detí.
Deti na pamiatku dostávajú knihy a darčeky od mladších detí. Rodičia odchádzajúcich detí zhotovujú pamätné tablo, ktoré je po slávnosti vystavené v obci.
- Materiálno – technické a priestorové podmienky
Materská škola – Óvoda Kráľová nad Váhom je dvojtriedna materská škola rodinného typu. Budova je prízemná, čiastočne podpivničená. V roku 2005 bola budova zrekonštruovaná. Priestory materskej školy tvorí vstupná hala, kuchyňa, spoločná šatňa, jedáleň, šatňa pre zamestnancov, umyváreň a toalety, riaditeľňa, kancelária pre vedúcu ŠJ, spojovacia chodba a triedy.
Každá trieda je vybavená interaktívnou tabuľou, počítačom a tlačiarňou, čo nám umožňuje rozvíjať digitálnu gramotnosť detí. Prepojenie na internet umožňuje pedagogickým zamestnancom pracovať interaktívne a tak využívať väčšie množstvo pomôcok. Deti pracujú s rôznymi edukačnými programami.
Súčasťou materiálno technického vybavenia je detská odborná literatúra, učebné pomôcky, ktoré priebežne dopĺňame, telovýchovné náradie, náčinie, hudobné nástroje a výpočtová technika.
Triedy sú vybavené nábytkom- stolmi, stoličkami. Trieda s výchovným jazykom slovenským je prostredníctvom rozmiestnenia nábytku členená na centrá aktivít. Nachádza sa tu aj paravan na divadlo.
Obľube sa tešia stavebnice veľkých rozmerov. Snažíme sa zabezpečiť dostatočné množstvo spotrebného materiálu na výtvarné, pracovné a grafomotorické činnosti.
Na rozvíjanie environmentálnej výchovy využívame zväčšovacie lupy a mikroskop.
Priestranný školský dvor našej materskej školy je plný zelene, listnatých aj ihličnatých stromov a poskytuje dostatok priestoru na pohybové aj vzdelávacie aktivity.
Deti majú možnosť využívať aj detské ihrisko s pieskoviskom, ktoré bolo doplnené o nový piesok, sezónne hračky a nové preliezky.
V spolupráci s RZ pri MŠ Óvoda Kráľová nad Váhom a zriaďovateľom sme uskutočnili kompletnú výmenu nábytku v triedach a jedálni.
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Cieľom hodnotenia detí je posudzovanie a posúdenie aktuálnej úrovne rozvoja osobnosti dieťaťa v jednotlivých oblastiach, ktoré je využité pre ďalšie plánovanie výchovno – vzdelávacej činnosti za účelom ďalších pozitívnych rozvojových zmien. Hodnotenie je prevažne pozitívne orientované, vyhýbame sa deficitnému modelu.
Princípy hodnotenia stoja na humanisticky orientovanej koncepcii:
1. Neporovnávame deti medzi sebou, sledujeme a posudzujeme individuálny pokrok dieťaťa. - individuálny prístup v hodnotení.
2. Sumatívne hodnotenie realizujeme len v určitých intervaloch, alebo v prípade potreby. Preferujeme otvorené, formatívne hodnotenie - otvorenosť hodnotenia.
3. Zameriavame sa na úspechy a pokroky dieťaťa, nie na nedostatky- pozitívna orientácia hodnotenia.
4. Vždy sa pozeráme na dieťa ako osobnosť a celok - komplexnosť hodnotenia.
5. Vedieme deti k objektívnemu sebahodnoteniu vytváraním transparentných kritérií a autokorekcie - tendencia k sebahodnoteniu a aktívny podiel dieťaťa na hodnotení.
6. Hodnotia vždy najmenej dve osoby – učiteľky na triede.
Sumatívne hodnotenie ako napríklad hodnotenie školskej spôsobilosti je konzultované a potvrdené externým hodnotením – napr. psychológom - objektivizácia hodnotenia.
Pre hodnotenie, reflexiu a sebareflexiu využívame tieto formy hodnotenia:
· Formatívne – priebežné každodenné hodnotenie, ktoré je orientované na podporu ďalšieho aktívneho učenia sa dieťaťa a ponúka rady a poučenie zamerané na zlepšenie budúcich výkonov. Formatívne hodnotenie je využívané priebežne počas školského roka prostredníctvom metód slovného hodnotenia, pedagogického pozorovania, rozhovoru, analýzy produktov činností a procesov, ktorými vznikli. Každé dieťa má svoje portfólio, ktoré je kľúčovou formou dokumentovania. Súčasťou formatívneho hodnotenia je sebahodnotenie detí prostredníctvom autokorektívnych pomôcok, jednoduchého slovného aj symbolického sebahodnotenia. Oblasťami hodnotenia sú oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa podľa štruktúrovaného diagnostického portfólia.
· Sumatívne – zhrňujúce hodnotenie, ktoré konštatuje stav dosiahnutia úrovne po dlhšom časovom úseku, ktorými sú výstupné diagnostikovanie, alebo posudzovanie školskej spôsobilosti. Zhrňujúce hodnotenie realizujeme dvakrát do roka, u detí rok pred plnením školskej dochádzky formou testovania školskej spôsobilosti interným (učiteľka) aj externým posudzovateľom (psychológ CPPPaP).
Oblasťami hodnotenia sú oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa podľa štruktúrovaného diagnostického portfólia dieťaťa.
Učiteľky v jednotlivých triedach vedú diagnostické portfólio dieťaťa, ktoré slúži ako dokument poskytujúci pohľad o rozvoji osobnosti dieťaťa v jednotlivých oblastiach a podklad pre vstupnú, priebežnú a výstupnú diagnostiku.
V rámci spolupráce, po písomnom súhlase zákonného zástupcu dieťaťa, posúdi školskú pripravenosť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Šali.
10.Vnútorný systém kontroly a hodnotenia pedagogických zamestnancov školy
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy predstavuje vyvážený pomer medzi vonkajším hodnotením a sebahodnotením. Obidva póly hodnotenia sú založené na kriteriálnom hodnotení zostaveného podľa kompetenčného profilu učiteľky predprimárneho vzdelávania so zámerom sledovať zabezpečovanie kvality výchovy a vzdelávania v materskej škole pedagogickými zamestnancami.
Z pohľadu toho, kto hodnotí realizujeme:
a) sebahodnotenie a sebareflexia pedagogického zamestnanca formou sebareflexívneho dotazníka,
b) hodnotenie pedagogického zamestnanca spolupracovníkmi – formou vzájomných pedagogických pozorovaní,
c) hodnotenie pedagogického zamestnanca deťmi – formou kresby a následného rozhovoru, d) hodnotenie pedagogického zamestnanca rodičmi - formou dotazníka.
e) hodnotenie pedagogického zamestnanca riaditeľom – formou hospitácií, analýzou pedagogickej dokumentácie, hodnotiaceho rozhovoru.
Problematika je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne vnútornej kontroly školy, ktorý je súčasťou plánu práce školy
LITERATÚRA
- Metodika predprimárneho vzdelávania. Partizánske: EXPRESPRINT. ISBN 978-80- 968777-3-7.
- Príručka na tvorbu školských vzdelávacích programov pre materské školy. Bratislava: MPC. ISBN 978-80-8052-324-4.
- Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, 2015. Bratislava: Štátny pedagogický ústav.
- Vyhláška MŠ SR č. 361/2019 Z. z. o vzdelávaní, profesionálnom rozvoji pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
- Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
- Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
- Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmenách a doplnení niektorých zákonov.
- Vyhláška č. 1/2020 Z. z., vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
- Osobitosti školského vzdelávacieho programu v MŠ
Materská škola – Óvoda Kráľová nad Váhom 237, 925 91
REVIDOVANIE ŠkVP „ Hrou poznávame seba a svet“
Platnosť,
revidovanie
Dátum
Zaznamenanie zmeny, úpravy, inovácie a pod.
Platnosť ŠkVP od
09.01.2017
Revidovanie
30.10.2017
- Upravená časť: Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
- Odstránenie časti: Personálne zabezpečenie
- Odstránenie časti: Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
- Odstránenie časti: Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
- Doplnenie časti: Učebné osnovy
Revidovanie
30.08.2018
- Doplnenie časti: Materiálno – technické a priestorové podmienky
Revidovanie
20.9.2021
- Upravená časť : - stupeň vzdelania, vnútorný systém kontroly
- Doplnená časť : použitá literatúra
Revidované
14.3.2022
- doplnené nové zákony
- doplnený cieľ na HV